Question Info

This question is public and is used in 90 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Fractions and Ratios
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
Author: krystle_Adams
Last Modified: 6 years ago

View all questions by krystle_Adams.

Fractions and Ratios Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b

A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?
  1. $0.44 per pound
  2. $2.25 per pound
  3. $6.25 per pound
  4. $56.25 per pound