Question Info

This question is public and is used in 149 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Fractions and Ratios
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
Author: sota1552
Last Modified: 6 years ago

View all questions by sota1552.

Fractions and Ratios Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price?
  1. $0.64 per pound
  2. $1.56 per pound
  3. $1.73 per pound
  4. $6.40 per pound